ERP ESS030W-0700-42 ERP Power Constant Current Tri-mode Dimming LED Driver - 30W 700mA | Universal 120-277V Input Voltage | Mounting Tabs
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
20
quantity
Product details
Category
ERP Power Constant Current LED Driver, 30W Max Power Output, Universal 120-277V Input Voltage, Fixed 700mA Output Current, 24-42Vdc Output Voltage, Dimmable TRIAC/ELV, Mounting Tabs ERP's 30W Constant Current LED Dimmable Power Supply Class 2 power supply Complies with ENERGY STAR, DLC (DesignLight Consortium) and CA Title 24 technical requirements Compatible with industry standard TRIAC (forward-phase or leading-edge) & ELV (reverse-phase or trailing-edge) phase-cut dimmers 1-100% dimming range 90°C maximum case hot spot temperature Lifetime: 50,000 hours
  • Compatible with TRIAC (forward-phase or leading-edge), ELV (reverse-phase or trailing-edge) and 0-10 V dimmers | TRIAC and ELV dimming at 120 Vac only
  • 90ºC maximum case hot spot temperature | Class 2 power supply
  • Protections: output open load, over-current and short-circuit (hiccup), and over-temperature with auto recovery | Conducted and radiated EMI: Compliant with FCC CFR Title 47 Part 15 Class B (120 Vac) and Class A (277 Vac)
  • L 3.30 x W 1.57 x H 0.99 in